גם בלי קשר להתקרחות למראה השיער יש קשר ישיר למצב רוח בו אנו נמצאים, שיער בריא יפה ומטופח יעלה לנו את המורל ולהיפך, ביום שאנו מתעוררים בבוקר ולא מצליחים לסדר ולעצב את השיער כמו שאנו רוצים אנו מרגישים רע עם עצמנו, למעשה לא פעם ולא פעמיים ביום אנו עומדים מול המראה בכדיי לבדוק את מצב השיער.

התקרחות והשפעתה על הנפש

התקרחות והשפעתה על הנפש

השיער מלווה אותנו בילדות, בנעורים ובגיל ההתבגרות וכבר יש כאלה שבגיל מאוד צעיר בערך 16 יבחינו בשיער דליל בחלק העליון והקרדמי של הקרקפת מאשר השיער בצידיי הראש, למעשה לא משנה באיזה גיל חווים התקרחות, היא תמיד תתפוס אותנו לא מוכנים והתופעה לא תהיה נעימה בכל גיל.

קצב התקרחות שונה מאחד לשני, נשירת שיער יכולה להיות אגרסיבית ותוך שנים מועטות מרגע נשירת השיער תהיה קרחת מלאה ויהיו כאלה שאצלם תהיה קצב נשירת שיער איטית ותמשך מספר רב של שנים.

שיער וסקס

לרבים לשיער יש קשר אפילו בתת מודע למין, כחלק מהאקט המיני לגברים ונשים יש צורך לחוש וללטף את שיער בן או בת הזוג, במקרים רבים למראה השיער, צבעו, עיצובו ולריח השיער יש הצהרה מינית, אפילו לבעליי חיים לשיער שופע יש השפעה רבה בבחירת זוגיות.

שיער בהיסטוריה – שיער זה כח

גם בהיסטוריה שיער מסמל מעמד וכח, קחו לדוגמא את הפאה הנוכרית שהיא למעשה מקלע של שיער סינתטי לרוב בצבע לבן שחבשו השופטים הבריטים כאשר ישבו בבית הדין, מלכים בהיסטוריה נהגו להתעטר בפאה באירועים שונים, אפילו אם נלך רחוק יותר יש את שמשון הגיבור אשר רעמת ראשו מסמלת את כוחו.

התמודדות עם התקרחות

נשים עם שיער דליל תמיד ניסו למצוא פתרון למראה שיער מלא ושופע, למעשה אפשר להבין שנשירת שיער אצל נשים היא יותר רגישה מזו של גברים, אך יחד עם זאת חשוב לציין שכיום גברים מאוד מודעים לעצמם ויש חשיבות רבה למראה החיצוני וגם לגברים יש אפשרות לבחור אחת מבין השיטות הרבות המוצעות כפתרון להתקרחות למילוי שיער דליל או להסוואת שיער דליל כמו תוספות שיער לגברים או תוספות שיער לנשים

אלופציה אראטה

מצב בו חלה התקרחות פתאומית באיזור מסויים החל מגודל קטן של מטבע יכולה להתפזר לכל הראש עד לקרחת מלאה – מדובר במחלה בו הגוף תוקף את עצמו, כלומר שמערכת החיסון מתנהג לרקמות הגוף כאילו הם זרות, מדובר במחלה לא מדבקת ולא מסוכנת אך בעקבות מראה השיער הדליל או הקרח באיזורים בקרקפת אלופציה עלולה להיות ירידה בדימוי העצמי והשפעה על הנפש.

 

טריכוטילטמניה

הפרעה נפשית הקשורה לשליטה או אי שליטה ברחפים, במקרה ספציפי של טריכוטילומניה יש אי שליטה בדחף של מריטת שיער באיזורים שונים בגוף אך בעיקר באיזור הקרקפת, במצבים מסוימים מריטת שיער חוזרת ונשנית באיזור ספציפי מסויים עד להיווצרות קרחת באותו איזור, אצל חלק מהלוקים בטריכוטילומניה מריטת שיער תלווה בלעיסתו.

התקרחות גנטית

בממוצא אחד מארבעה גברחם מתקרחים בגילאים עשרים עד ארבעים, מעבר לגיל ארבעים הסטטיסטיקה של אחוזי התקרחות תעלה, רוב המכריע של מקריי ההתקרחות היא התקרחות גנטית, אך חשוב לומר שלא מחייב שההתקרחות תעבור מדור לדור.